Kamień węgielny pod budowę położono 13 listopada 1840 roku, a świątynię konsekrowano cztery lata później. Autorem projektu był August Soller, odpowiedzialny m.in. za budowę kościoła św. Michała Archanioła w Berlinie.
Charakterystyczna fasada, zdobna w dwie wieże i łukowy portal nawiązuje do kościołów alpejskich. Wnętrze gmachu zdobią drewniane i żeliwne (chrzcielnica, ambona, balkon) elementy dekoracyjne. Ołtarz zawiera w sobie obraz Jezusa Chrystusa (zamontowany w 1854 roku). Wewnątrz świątyni znajdują się 16-głosowe organy zbudowane w gliwickim zakładzie Carl Volkmann w 1880 roku Neogotycki gmach otoczony jest przez cmentarz, na którego terenie został wzniesiony.
W latach 1876-77 zbudowano plebanię (budynek przy ul. Katowickiej 96).
Pod koniec XIX wieku parafia ewangelicka w Chorzowie była tak liczna, że kościół im. Elżbiety okazał się… za mały. W 1897 zaczęto wznosić parafię im. Marcina Lutra, gdzie dziś mieści się centrum społeczności chorzowskich ewangelików.
W latach 1976-82 prowadzono prace renowacyjne stuletniej wówczas świątyni przy ul. Katowickiej, dzięki czemu zachowała swój charakter i oryginalną bryłę do dziś. Niedawno prowadzono także działania związane z renowacją organów, stolarki okiennej i ciągów komunikacyjnych (częściowo, jako prace społeczne parafian).
Od 1972 roku parafia wpisana jest do rejestru zabytków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz