A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z  #  odznaki 

CHORZÓW :: zabytkowy budynek Poczty Polskiej

Zabytkowy budynek Poczty Polskiej
woj. śląskie, 41-500 Chorzów, ul. Pocztowa 1
2020.06.02 |X|

Poczta Polska w Chorzowie, na początku ulicy Wolności, jest jednym z architektonicznych symboli miasta. Monumentalny gmach wzniesiono w 1892 roku, w stylu ulubionym przez działających na terenie Cesarstwa Niemieckiego architektów - neogotyckim. Dzięki swym rozmiarom i użyciu cegły, budynek sprawia wrażenie budowli średniowiecznej. Odczucie to potęguje charakterystyczna wieża z ażurowym hełmem - pozostałość po napowietrznym systemie telekomunikacyjnym z końca XIX wieku.

Urzędy pocztowe na Śląsku

Rozwój poczty, obok rozbudowy sieci kolejowej, był jednym z priorytetów polityki gospodarczej nowoczesnych państw europejskich w XIX wieku. Nie inaczej było w Królestwie Prus i, później, w II Rzeszy, których częścią pozostawał Górny Śląsk. Pierwszy urząd pocztowy, w osadzie przemysłowej położonej przy Hucie Królewskiej, otwarto już na początku XIX wieku. Dokładnie – w roku 1804. Jako że daleko jej jeszcze było do miasta, urząd podporządkowano placówce w Gliwicach. Stan ten trwał blisko 70 lat. W tym czasie królewskohucka poczta awansowała, kolejno, z ekspedycji pocztowej II klasy, przez ekspedycję I klasy, na Samodzielny Urząd Pocztowy. Poważny status wymusił budowę nowej, reprezentacyjnej siedziby tej instytucji.

Poczta Główna

Poczta Główna została wzniesiona w 1892 roku. Obiekt zaprojektował Johann Schubert. Po dziewięciu latach rozbudowano go i w efekcie, na zbiegu dzisiejszych ulic Wolności i Pocztowej, powstał okazały, dwukondygnacyjny, ceglany budynek nawiązujący stylistycznie do gotyku. Budowniczowie nie szczędzili mu ozdób: piękne, ostrołukowe okna, okazałe drzwi główne z latarniami, wieżyczki na dachu. Nawet ściany upiększono zielonymi kształtkami. Efektowna jest wieża z ażurową kopułą, wznosząca się od ulicy Pocztowej. W kopule kiedyś mieścił się supernowoczesny, napowietrzny system telekomunikacyjny. Podobny stosowano ponoć tylko we Wrocławiu i Stralsundzie. Również plac przed Pocztą Główną posiada ciekawą historię. Pod koniec XIX wieku ustawiono na nim olbrzymi – ponad 3 metry! – pomnik z postacią Germanii. W okresie międzywojennym prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki odsłonił na jego miejscu Pomnik Powstańca Śląskiego. Za czasów PRL zastąpił go Pomnik Orła Białego (bez korony). Teraz w tym miejscu jest skwer z fontanną.

źródło tekstu: https://slaskie.travel/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz