Kościół posiada trójnawową konstrukcję o bazylikowym charakterze. Wybudowany został w stylu neobarokowym z elementami modernizmu.
Neoromański ołtarz główny został wykonany przez rzeźbiarza Henryka Mrowca (około 1912 r.) w drewnie dębowym, z alabastrowymi ozdobami, stopami metali i licznymi złoceniami. W dolnej części znajduje się symetryczna względem tabernakulum dekoracja, główną częścią ołtarza jest obraz „Madonna ze Św. Antonim” (wykonany przez malarza Kowalskiego w latach 1910−1912). Całość wieńczy obraz Matki Boskiej Boguckiej z kopułowym baldachimem, usytuowany nad głównym obrazem. Bo bokach ustawione są dwie pełnoplastyczne rzeźby: św. Barbary – patronki górników i św. Floriana.
W lewej części prezbiterium znajduje się neobarokowy ołtarz boczny (proj. Hans Schlicht, wykonany przez M. Laua z Wrocławia w 1916 r.). Całość jest udekorowana rokokowym ornamentem z brązowymi arkadami. Na lewym boku mensy wyryty jest napis: Bildhauer/R. LAU/Breslau[6]. W kościele znajdują się także cztery zabytkowe neoromańskie konfesjonały z około 1912 r. Malowidła ścienne wykonał malarz Pawlikowski w latach 1933−1934. W latach 80. XX w. przebudowano prezbiterium.
│►►│ więcej zdjęć...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz