Jeśli ktoś będzie szukał Skansenu Pszczelarskiego w Pszczewie, to może się niestety zawieść. Skansen będący własnością prywatną był prowadzony przez ludzi z pasją, nie dla biznesu. Symboliczne ceny biletów (1,50-3,00 zł) raczej nie nastawiały Właścicieli na zysk. Z serdecznego podejścia Właścicieli jakie również i mnie spotkało, wynikało, że każdy turysta był mile widziany. Niestety, zmiana Władz w gminie przyniosła również podwyżki opłat, co położyło kres działalności skansenu. Obecnie te mniej wartościowe eksponaty wystawione są w ogrodzie, a eksponaty zabytkowe zabezpieczone są w magazynie i nie udostępniane zwiedzającym. Trochę szkoda, że Skansen znany w całej Polsce i poza jej granicami przestał funkcjonować.
Skoro Pszczew tak bardzo się szczyci swoimi zabytkami co widać, ponieważ co rusz spotykamy tabliczki informacyjne przy różnych obiektach, również i przy Skansenie, to dlaczego Władze swoimi decyzjami demontują tak ważny obiekt dla Pszczewa. Mam nadzieję, że ta zaistniała sytuacja w przyszłości się zmieni i Skansen Pszczelarski w Pszczewie ponownie wróci na mapę polskich skansenów.
W skansenie zgromadzone zostały unikalne eksponaty dokumentujące sztukę, pracę bartnika i pszczelarza; jej historię, rozwój i współczesność. W zbiorach znajdują się między innymi: stare ule, kuszki, narzędzia pracy bartnika i pszczelarza. Stała ekspozycja prezentuje kilkanaście barci, (tj. uli wydrążonych z pni drzew, zdobionych rzeźbą, unikalnym kształtem nadanym przez naturę, z niepowtarzalnymi dachami słomianymi) oraz zbiór szopek wigilijnych.
Wiele eksponatów pamięta dwa ubiegłe stulecia jak i początki bieżącego, przypominając nam o naszym pochodzeniu, korzeniach, kulturze, sztuce oraz obyczajach.
│►►│ więcej zdjęć...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz