Budynek wzniesiono w 1900 roku, według planów wykonanych w roku 1898 przez Ottona Mueckego. Franz Oppawsky, inwestor żydowskiego pochodzenia, założył tu ekskluzywny Hotel Graf Reden, w którym odbywały się wielkie bale karnawałowe, walki bokserskie, zawody szachowe, a także gościnne przedstawienia teatralne i operowe.
Trzypiętrowa secesyjna kamienica z poddaszem wyróżniała się bogatą, lecz subtelną ornamentyką wokół okien oraz charakterystycznym narożnym wykuszem zakończonym strzelistym stożkowym hełmem. Umieszczono w nim typowe akcenty regionalne – rzeźby przedstawiające górnika i hutnika. Hotel kosztował ponad pół miliona marek, był skanalizowany, dysponował centralnym ogrzewaniem i linią telefoniczną. Mieścił 23 pokoje gościnne i wielką salę gastronomiczno-estradową.
Kilka lat później poszerzono go o jedną oś w elewacji reprezentacyjnej, a w latach 1921-1922 przebudowano salę teatralną, otwierającą się na ekskluzywną restaurację. W podziemiu raczono się winami i piwami ze śląskich browarów. Po wojnie, w roku 1947, budynek przestał pełnić funkcję hotelu – został w nim otwarty Centralny Dom Hutnika, który w późniejszym okresie przekształcono w Dom Kultury Huty „Kościuszko”.
Obecnie w budynku działa Teatr Rozrywki, który jest kontynuacją zrodzonego w latach ’70 XX w pomysłu stworzenia rewii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz