A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z  #  odznaki 

Rower 50/13+ :: do Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich - dł. 40,8 km

Rower 50/13+ :: do Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich - dł. 40,8 km
woj. śląskie, Katowice - Chorzów - Bytom - Piekary Śląskie - Radzionków - Bytom - Chorzów - Katowice
2020.05.16

Kopiec posiada dwie nazwy Kopiec Wyzwolenia oraz Kopiec Powstańców Śląskich – kopiec w Piekarach Śląskich usypany został w latach 1932-1937 dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski. Stał się symbolem walki o polskość i pamiątką walk powstańców śląskich. Stanowi najwyższy punkt w granicach miasta i położony jest w zachodniej części centrum Piekar Śląskich.

Idea budowy kopca w Piekarach pojawiła się po raz pierwszy w 1883 w 200. rocznicę przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego. Autorem tej koncepcji był Wawrzyniec Hajda, który proponował usypanie tego pomnika za Kalwarią Piekarską, w miejscu gdzie obecnie znajduje się Miejskie Gimnazjum nr 2. Wówczas było to niemożliwe, ze względu na sprzeciw władz niemieckich. Hajdzie za podburzanie ludności do manifestowania polskości wytoczono proces.

Do pomysłu Śląskiego Wernyhory powrócono po kilkudziesięciu latach. Podczas obchodów dziesiątej rocznicy II. powstania śląskiego 20 lipca 1930 postanowiono usypać w Piekarach Śląskich pamiątkowy kopiec dla uczczenia powstań śląskich. Hasło jego usypania rzucił Stanisław Mastalerz, ówczesny mieszkaniec miasta i sekretarz Związku Powstańców Śląskich. Pomysł spotkał się z aprobatą powstańców, jednak wkrótce o nim zapomniano. Do tematu powrócono po dwóch latach z okazji 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń, gdzie stoczył z wojskami tureckimi zwycięską bitwę. Akt erekcyjny został wmurowany 17 września 1932 roku. Kopiec zaprojektował inż. E. Zaczyński. Ludność Piekar i Szarleja oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości przez pięć lat brali czynny udział w sypaniu kopca. Do miasta przyjeżdżały delegacje z kraju i zagranicy, przywożąc ziemię w urnach.

Trasa została urozmaicona o dodatkowe atrakcje jakie mijamy po drodze.

Chorzów – Kościół Św. Wawrzyńca

Kościół został zbudowany w 1599 w Knurowie. Służył parafianom dopóki nie stał się zbyt ciasny. Postanowiono więc wybudować nową świątynię i kościół zamknięto w 1926 roku. Niszczejący od 10 lat kościół, z inicjatywy wojewódzkiego konserwatora zabytków, dr Tadeusza Dobrowolskiego, zdemontowano i przeniesiono do Chorzowa. W 1936 r. kościółek zaczęto montować na tamtejszej Górze Wyzwolenia (Góra Redena). Inwestorem był zarząd miasta Chorzowa. Działkę, o powierzchni 2825 m², przekazały Polskie Kopalnie Skarbowe. Koszt przeniesienia, bez urządzenia wnętrza wyniósł 40 000 ówczesnych złotych. Pracami budowlanymi z ramienia chorzowskiego magistratu kierował inż. architekt Witold Czeczott Danielewicz. Aktu poświęcenia przeniesionej świątyni dokonał biskup Stanisław Adamski 16 października 1938 r. Kościół był kościołem filialnym parafii św. Antoniego. Od 1968 r. jest kościołem parafialnym.

Chorzów – Dolina Górnika

Dolina Górnika należała kiedyś do kopalni Barbara. Znajdowały się tam: basen, stadion piłkarski, alejki spacerowe i place zabaw. Z czasem tereny rekreacyjne zaczęły niszczeć. Z kilku dzikich stawów zostały dwa. Pozostałe zasypano. Od kilku lat trwa rewitalizacja tego terenu.

Dzisiaj Dolina Górnika to głównie dwa stawy rybne. Są niezwykle popularne wśród wędkarzy. Zbiorniki łączy kanał, nad którym przerzucono żelazny mostek. Wokół jeziorek ustawiono ławki. Wzdłuż brzegów biegnie alejka spacerowa. Przy niej znajduje się plac zabaw, plenerowa siłownia oraz restauracja. Obok stawów poprowadzono ścieżkę rowerową.

Bytom – Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły”

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy został utworzony w 1997 roku rozporządzeniem Wojewody Katowickiego w celu ochrony siedlisk zwierząt, głównie ptaków wodnych. Ornitolodzy oznaczyli tutaj 129 gatunków ptaków, w tym 76 gatunków ptaków lęgowych, z których 17 gatunków jest nielicznych w skali Górnego Śląska.

Radzionków – Śląski Ogród Botaniczny

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie to nietypowy ogród botaniczny, bo siedliskowy. Głównym celem działalności jest tutaj czynna ochrona gatunków roślin oraz rzadkich zbiorowisk roślinnych zagrożonych w środowisku naturalnym. Większość powierzchni to właśnie siedliska naturalne, choć powstały tu również tradycyjne kolekcje roślin ozdobnych. Śląski Ogród Botaniczny zajmuje dużą powierzchnię, na terenie dawnego kamieniołomu, z wytyczoną trasą zwiedzania, stanowiącą pętlę.

Bytom - Kwatera Wojenna 1914÷1918, 1939÷1945

Ma ona również i swoją ciemną historię, gdyż w tym miejscu grzebano jeńców wojennych pracujących przymusowo w nieludzkich warunkach w Kopalni Łagiewniki w czasie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu pracujących przymusowo pod okupacją sowiecką do 1848 roku. Prócz tego sam cmentarz powstał w połowie XIX wieku i pełnił rolę epidemicznego. Dzisiaj zupełnie zapomniany. Między gęsto porośniętymi krzakami można rozróżnić pagórkowaty teren po ziemnych mogiłach.

Podsumowanie

Trasa jest w miarę prosta, z kilkoma długimi podjazdami. Ciekawy odcinek znajduje się na wysokości stacji kolejowej w Radzionkowie, gdzie można zaliczyć zjazd mini serpentyną. Trudny i niebezpieczny odcinek drogi znajduje się na przejeździe nad autostradą. Tego odcinka nie polecam, można go ominąć równoległą drogą od strony Piekar Śląskich.

Chorzów - mural piłkarza Ruchu Chorzów
i Reprezentacji Polski - Gerarda Cieślika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz