Trasę rowerową zaliczam do łatwych, przebiega głównie mało uczęszczanymi drogami lokalnymi. Ze względu na małe zaludnienie mijanych miejscowości, dużego ruchu zmotoryzowanych nie spotkamy. Po drodze mijamy kilka ciekawostek turystycznych, takich jak drewniana wieża widokowa w Świechocinie, czy dawny punk graniczny Państwa Polskiego we wsi Silan.
Wjeżdżając do Pszczewa po prawej stronie mijamy miejsce po dawnym cmentarzu ewangelickim – w 1828 roku właściciel majątku wydał zgodę na jego założenie. Na cmentarzu ewangelickim znajdowała się również kwatera grafa zu Dohny. Wcześniej zmarłych ewangelików chowano prawdopodobnie na cmentarzu w Policku, odległym od Pszczewa o 7 km. Cmentarz został zamknięty w 1945 roku.
Na rynku w Pszczewie, w jego centralnym punkcie w 1896 roku wzniesiono kapliczkę św. Józefa. Realizatorem był ówczesny burmistrz Pszczewa, Wojciech Krupski. Kapliczkę postawiono w odwecie po tym, gdy Niemcy ustawili na środku rynku popiersie cesarza Niemiec Wilhelma I. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku rozebrano popiersie, pozostawiając kapliczkę św. Józefa z dzieciątkiem, który jest symbolem walki Polaków o swoją kulturę, tradycję i tożsamość.
- │►│ ŁOWYŃ - Kościół Rzymskokatolicki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- │►│ SILNA - Kościół Rzymskokatolicki św. Józefa
│►►│ więcej zdjęć...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz