RAJD KOLARSKI DOOKOŁA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
TRASA | Pilchowice → Leboszowice → Smolnica → Sośnicowice → Sierakowice → Rachowice → Bojszów → Łącza |
DYSTANS | 0,00 km |
DATA | rrrr.mm.dd |
PILCHOWICE
Dzisiaj rozpoczynamy naszą rowerowo-turystyczną przygodę uczestnicząc w Rajdzie Rowerowym Dookoła Województwa Śląskiego. Przed nami sporo zwiedzania i jeszcze więcej kilometrów. Mamy nadzieję, że naszymi relacjami Was nie zanudzimy, a być może odkryjemy ciekawe do zwiedzenia miejsca, na które warto zwrócić uwagę. Prosimy - piszcie w komentarzach swoje opinie.
Zwróćcie uwagę, że nie rozpisujemy się na temat miejscowości z których rozpoczynamy kolejne etapy naszej podróży. Miejscowości te opisywane są jako końcowe (meta danego etapu), i tak samo będzie z Pilchowicami, o których napiszemy w relacji z ostatniego etapu Rajdu.
Startujemy !!!
Miejscem startu do pierwszego etapu jest samo centrum Pilchowic, gdzie na dachu jednego z budynków ułożona jest z dachówek nazwa miejscowości, jest również parking, kościół i szpital, który ma bardzo długą historię. Z tego miejsca kierujemy się na północny zachód w stronę pierwszej miejscowości naszego Rajdu - do Leboszowic.
Przed nami ponad 800 km Rajdu Kolarskiego Dookoła Województwa Śląskiego.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Zanim wyjedziemy z Pilchowice, zwiedzimy po drodze kilka ciekawych miejsc.
- Figura św. Jana Nepomucena (2)
Figura św. Jana Nepomucena posadowiona na kamiennym postumencie i stopniowanym cokole. Zgodnie z inskrypcją na kolumnie, figura pochodzi z 1857 roku. Święty ubrany jest w sutannę, komżę i pelerynkę. Nad jego głową rozpościera się gwiaździsta aureola. W lewej ręce trzyma krzyż, prawą dłonią przyciskając go do piersi.
- Przydrożna kapliczka św. Jana Nepomucena na ul. Leboszowskiej (3)
Kapliczka murowana z późnobarokową rzeźbą św. Jana Nepomucena z drugiej połowy XVIII wieku. Kapliczka postawiona jest na granicy Pilchowic i Leboszowic. Przypuszcza się, że sama figura jest starsza od kapliczki. Obiekt prawdopodobnie został ufundowany przez rodzinę Węgierskich na przełomie XVIII i XIX wieku.
LEBOSZOWICE
HISTORIA
Wieś Leboszowice lokowana została w drugiej połowie XV wieku. Z tego okresu pochodzą pierwsze informacje o jej istnieniu. Nazwa wsi pochodzi od imienia Lewosz.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
- XIX-to wieczna chałupa kryta strzechą (?)
Najstarszym obiektem zachowanym we wsi jest chałupa kryta strzechą z końca XIX wieku.
SMOLNICA
HISTORIA
Nazwa wsi pochodzi od produkcji smoły, którą zajmowali się jej mieszkańcy.
W dokumencie Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis z końca XIII wieku wymienia się parafię w Smolnicy, a pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z początków XIII wieku – wówczas wieś posiadała 47 łanów ziemi. W drugiej połowie XIV wieku Smolnica zarejestrowana jest jako samodzielną parafię w podziale biskupstwa - diecezji Wrocławskiej. Na początku XVII wieku w Smolnicy wybudowano ewangelicki drewniany kościół, który istnieje do dnia dzisiejszego. Kościół ewangelicki przeszedł w ręce katolików w drugiej połowie XVII wieku, obecnie jest to Kościół Rzymskokatolicki św. Bartłomieja Apostoła.
Podania miejscowe z XVII wieku mówią o wsi (lub przysiółku) o prawdopodobnej nazwie Kozurowka lub Kocurówka. Mieszkańcami byli dezerterzy wojsk szwedzkich z najemnej armii Mansfelda. Z powodu braku asymilacji, wieś wymarła na skutek degeneracji pokoleniowej.
W XVIII wieku w Smolnicy wydobywano rudę żelaza. Na terenie wsi znajdowało się pięć szybów kopalnianych, w których pracowało kilkunastu robotników.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
- Kamień Smolniczy (6)
Na wlocie do wsi od Pilchowic w 2010 roku odsłonięto duży kamień zwany "Kamieniem Smolniczym", na którym wypisano historię kształtowania się nazwy wsi od 1226 roku, aż po czasy współczesne. Fundatorami Kamienia są Anna i Janusz Wójcikowie.
- Kościół Rzymskokatolicki św. Bartłomieja Apostoła (7)
Kościół cmentarny św. Bartłomieja datowany na 1777 r. (na podstawie badań dendrochronologicznych), orientowany, zbudowany w konstrukcji zrębowej, wnętrze ma charakter salowy. Dach dwuspadowy kryty gontem . Ściany nawy wzmocnione lisicami zabezpieczającymi je przed wyboczeniem. Dzwonnica wzniesiona w 1572 roku w konstrukcji słupowej, szalowana deskami i nakryta dachem namiotowym z pokryciem gontowym. Na ścianach prezbiterium – szablonowa polichromia z drugiej połowy XIX wieku z motywami kwiatów i ornamentami roślinno-geometrycznymi, na suficie – wyobrażenie gwieździstego nieba. Na ścianie wisi obraz ołtarzowy św. Bartłomieja z 1850 roku, obraz Matki Bożej Różańcowej z drugiej połowy XIX wieku oraz stacje Drogi Krzyżowej również z drugiej połowy XIX wieku.
- Kościół Rzymskokatolicki NMP Królowej (8)
Budowę kościoła rozpoczęto w 1973 według projektu architekta inż. Zbigniewa Zawalskiego z Bytomia. Nowy kościół parafialny ukończono w 1979 roku. Kościół jest pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej. Kościół ten konsekrowano 26 sierpnia 1979. Parafia liczy ponad dwa tysiące wiernych. Posiada również własny cmentarz parafialny przy ul. Wiejskiej.
SOŚNICOWICE
HISTORIA
Nazwa wsi pochodzi od gatunku drzewa Sosna. Wieś Sośnicowice lokowana jest na początku XV wieku. Prawdopodobnie od samego początku była własnością księcia opolskiego - Władysława. W XIX wieku w Sośnicowicach na prawach miejskich, dominowała ludność pochodzenia polskiego. Pomimo, że w czasie trzeciego powstania Sośnicowice zostały zdobyte przez trzeci batalion Jana Woźniczka, to jednak pozostały w granicach państwa niemieckiego.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
- Przydrożna kapliczka św. Marka (10)
XIX-wieczna kapliczka św. Marka jest obiektem murowanym z dwuspadowym daszkiem. Kapliczka podzielona jest na dwie części, górna mniejsza z wnęką, w którym znajduje się obraz Matki Boskiej Królowej Polski oraz dolnej (od 1989 roku okratowanej), w której znajduje się obraz świętej Anny nauczającej Matkę Boską. W podzięce za doznane łaski, obrazy (prezenty ślubne) podarował jeden z mieszkańców Sośnicowic.
Nazwa kapliczki św. Marka pochodzi jeszcze z przełomu XIX i XX wieku, bowiem w kapliczce wisiał obraz św. Marka, z którym nie wiadomo co się stało.
- Pałac w Sośnicowicach (12)
Pałac w Sośnicowicach wzniesiony został na fundamentach średniowiecznego nie istniejącego już zamku. Pałac w stylu późnobarokowym wzniesiono w połowie XVIII wieku z inicjatywy Karola Józefa von Hoditza. Pod koniec drugiej wojny światowej obiekt został zniszczony. Po wojnie został odbudowany, a od lat ‘60 XX-go wieku funkcjonuje w nim Dom Pomocy Społecznej.
- Kościół Rzymskokatolicki św. Jakuba Apostoła (11)
W drugiej połowie XVIII wieku na miejscu drewnianego kościoła wzniesiono kościół murowany, jednonawowy, w stylu barokowym. Fundatorami byli hrabiowie Scherr-Thoss-Chorinsky. W kościele zachowały się późnobarokowe ołtarze oraz kute drzwi oddzielające prezbiterium od zakrystii. W kościele znajduje się również podziemna krypta.
- Krzyż pokutny (11)
Na placu kościelnym przed kościołem Św. Jakuba u stóp krzyża misyjnego posadowiony jest niewielkich rozmiarów kamienny krzyż pokutny. Zgodnie z opisem na tabliczce informacyjnej, krzyż ten pochodzi z przełomu XIV-XVI wieku.
- Pomnik - obelisk (11)
Obelisk upamiętniający mieszkańców Sośnicowic, którzy zginęli w czasie Powstań Śląskich w walkach o polskość Górnego Śląska. Pomnik po raz kolejny odsłonięty został w 2018 roku i jest odnowioną rekonstrukcją pomnika z 1962 roku.
SIERAKOWICE
HISTORIA
Nazwa wsi Sierakowice należy do grupy nazw patronomicznych i pochodzi od imienia najprawdopodobniej założyciela Sieraka. Lokacja wsi przypada na koniec XIII wieku. W łacińskiej Księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego (łac. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis) z końca XIII wieku, wieś wymieniana jest pod łacińską nazwą Syracowitz polonicum.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
- Kościół Rzymskokatolicki św. Katarzyny Aleksandryjskiej (13)
Pierwsze wzmianki o kościele w Sierakowicach pochodzą z połowy XV wieku. pod koniec XVII wieku tamta świątynia rozebrana, a w jej miejscu wybudowaną istniejącą dzisiaj świątynię. Oczywiście od tamtego czasu świątynia wielokrotnie była przebudowywana, ale prace te nie wpływały zbytnio na obecną zewnętrzną bryłę świątyni.
Na początku XXI wieku odkryto we wnętrzu świątyni zamalowane polichromie figuralne z XVII wieku. Polichromie nanoszone były bezpośrednio na drewnie.
- Kapliczka św. Jana Nepomucena (14)
Niedaleko kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej nad brzegiem stawu (bez nazwy) stoi XIX- wieczna drewniana kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena. Brak jest informacji o jej pochodzeniu, fundatorze lub intencji, dla której została postawiona.
- Dworski dom mieszkalny (15)
XIX-wieczny dom mieszkalny zamożnego właściciela ziemskiego.
RACHOWICE
HISTORIA
Lokacja wsi przypada na drugą połowę XIII wieku. W początkach wieś pełniła funkcję rycerskiej, gdyż jej pierwszymi właścicielami byli rycerze Mikołaj Bierawa, a następnie Christofow (prawdopodobnie syn).
W czasie drugiej wojny światowej we wsi istniał obóz jeniecki Arbeits Kommando E149 głównie dla żołnierzy brytyjskich. Przed końcem wojny, obóz został ewakuowany. Po wkroczeniu wyzwoleńczych wojsk sowieckich spłonęła plebanię, w skutek czego spłonęły wszystkie dokumenty parafialne wraz z księgami metrykalnymi.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
- Kościół Rzymskokatolicki Świętej Trójcy (18)
Kościół we wsi istniał już na początku XIV wieku. Istniejące zakrystia i prezbiterium są gotyckie i pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. W kościele zachował się oryginalny dębowy portal z XVII wieku. Ciekawym elementem kościoła są kute stalowe drzwi do zakrystii z XV wieku. W kościele znajduje się barokowy ołtarz główny, rzeźbiony i złocony, z licznymi drewnianymi figurami świętych. Ogrodzenie kościoła, również jest zabytkowe, gdyż wykonane zostało na przełomie XVIII i XIX wieku.
- Drewniany spichlerz z pierwszej połowy XVIII wieku (17)
Drewniany spichlerz wykonany w konstrukcji sumikowo-łąkowej.
- Pomnik - Obelisk ku czci ofiar poległych w wojnach światowych (19)
Obelisk poświęcony jest poległym w wojnach światowych mieszkańcom Rachowic. Pomnik postawiono i poświęcono w 1922 roku, wówczas jako obelisk poświęcony ofiarom pierwszej wojny światowej. Po drugiej wojnie światowej upamiętnia również mieszkańców Rachowic poległych na tej wojnie.
- XIX-wieczna murowana kapliczka (16)
Na drodze z Sierakowic do Bojszowa, na prywatnej posesji stoi murowana kapliczka wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. W kapliczce znajdują się ludowe świątki.
BOJSZÓW
HISTORIA
Wieś lokowana jest w drugiej połowie XIV wieku. Wieś figuruje w wykazie świętopietrza archidiakona opolskiego z końca XV wieku.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
- Kościół Rzymskokatolicki Wszystkich Świętych (21)
Pierwsze zapisy o kościele w Bojszowie pochodzą z przełomu XV wieku. Istniejący obiekt wzniesiono na początku XVI wieku. Co ciekawe, prowadzone od tamtych czasów prace remontowe w niewielkim stopniu wpłynęły na wygląd i bryłę świątyni, co oznacza, że kościół tak samo wyglądał pięć wieków temu. Jedynym znaczącym wyjątkiem jest wieża dzwonnicza, którą wzniesiono w drugiej połowie XVIII wieku.
- Współczesny Kościół Rzymskokatolicki Nawiedzenia NMP (20)
W latach 1975-1983 z inicjatywy mieszkańców i ówczesnego proboszcza wzniesiono w Bojszowie nowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Dnia 12 czerwca 1983 roku nowa świątynia poświęcona została przez biskupa opolskiego Alfonsa Nossol. W kościele znajduje się poświęcona figura Matki Boskiej Pani Ubogich otrzymanej z sanktuarium w Banneux (Belgia).
ŁĄCZA
HISTORIA
Wieś lokowana na prawie niemieckim w drugiej połowie XIV wieku. Według spisów z początku XVII i XVIII wieku we wsi mieszkało 70 dorosłych i 27 dzieci, była tu również karczma, młyn i kowal.
W XIX wieku we wsi funkcjonowała fabryka łyżek, a na początku XX wieku w celach ożywienia kulturowego, postanowiono zelektryfikować wieś – prace zakończono w 1939 roku. We wsi istniał też drewniany kościół z końca XV wieku, który spłonął 30 stycznia 1994 roku.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
- Kościół Rzymskokatolicki Najświętszej Maryi Panny (22 koniec)
Pierwsze wzmianki o kościele w Łączy pochodzą z końca XV wieku. Kościół wybudowano na wzniesieniu w północnej części wsi. Obiekt był orientowany, drewniany, konstrukcji zrębowej z nieociosanych okrąglaków. Na początku XX wieku świątynia przeszła gruntowny remont.
Dnia 30 stycznia 1994 roku wybuchł pożar, doszczętnie pochłaniając świątynię. Ze względu na zły stan techniczny pogorzeliska, konserwator zabytków nie zgodził się na odbudowę kościoła. W jego miejsce wybudowano nową świątynię pod tym samym wezwaniem Najświętszej Maryi Panny.
Meta Etapu 01
Na przykościelnym parkingu w Łączy kończymy nasz pierwszy etap (Etap 01) Rajdu Kolarskiego Dookoła Województwa Śląskiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz