GPS: 50.187612 N, 18.800450 E
W okresie wojny 30-to letniej (tj. 1618÷1648) w roku 1627 pod Bujakowem rozegrała się bitwa pomiędzy protestanckimi wojskami szwedzkimi i duńskimi pod dowództwem generała Mansfelda, a wojskami katolickimi Habsburgów. W bitwie tej zginęło wielu żołnierzy, a ich ciała pochowano. Żołnierzy katolickich pochowano na cmentarzu parafialnym, natomiast żołnierzy protestantów w liczbie około 200 pochowano pod lasem. W miejscu ich pochówku postawiono kapliczkę z figurą Matki Boskiej. Właściciele ziemi zadbali o kapliczkę, opiekując się tym szczególnym miejscem.
W 1983 roku, ówczesny proboszcz parafii w Bujakowie postanowił odnowić kapliczkę, w tym celu poprosił o zbadanie figury Matki Boskiej. W trakcie badań określono wiek figury, okazało się, że figura pochodzi z okresu pierwszej połowie XV wieku.
Postanowiono o umieszczeniu figury Matki Boskiej w prezbiterium kościoła w Bujakowie. W tym czasie w spontaniczny sposób rozwinął się kult do MB Bujakowskiej, który na początku XXI wieku zakończył się koronacją i ogłoszeniem jej Matką Boską Bujakowską Opiekunką Naturalnego Środowiska. Koronacja przyczyniła się do podniesienia rangi kościoła ustanawiając go Sanktuarium Maryjnym.
Dzisiaj w kapliczce możemy podziwiać kopię figury Matki Boskiej Bujakowskiej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz