Park przypałacowy w Rudach to część parku krajobrazowego, zachodnia część parku Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich.
Wyryta na krzyżu data 18.091939 upamiętnia śmierć syna ówczesnego księcia raciborskiego Victora Albrechta von Ratibora, w Kampanii Wrześniowej przeciwko Polsce. Jako żołnierz niemiecki i oficer Wehrmachtu, jednocześnie dowódca czołgu, brał udział w bitwie na terenie Puszczy Kampinoskiej i tam jego czołg został trafiony przez polski lekki czołg zwany potocznie. W wyniku obrażeń książę zmarł, a jego ciało złożono w książęcej krypcie na terenie kościoła w Rudach.
Kaplica z figurą Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. Wewnątrz znajduje się figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej ze złożonymi dłońmi, na których zawieszono różaniec. Głowa Matki Boskiej ozdobiona jest gwiazdami koloru złotego, a na niej założona jest korona. Figura może być wykonana z białego marmuru, nieco już przyciemnionego z racji upływu czasu.
Rud nie ominęła zawierucha wojen napoleońskich. Pamiątką z tego okresu są szczątki cmentarza w parku rudzkim w miejscu zwanym potocznie „szwedzką górką” lub „szwedzki cmentarz”. W 1913 roku została zawiązana koalicja prusko-rosyjska. W bitwie pod Lützen 2 maja 1813, wojska sprzymierzone poniosły klęskę. 26 sierpnia tegoż roku te same wojska zwyciężyły Napoleona pod Katzbach. Ranni z obu bitew przewiezieni zostali do lazaretu znajdującego się w klasztorze rudzkim. Żołnierze, którzy pomarli „w jednej pochowani są mogile”. Cmentarz zlokalizowano w parku obok „szklanej kapliczki” na „szwedzkiej górce” i ustawiono przy nim drewniany krzyż. W 1913 roku wybudowano pomnik z pieniędzy uzyskanych podczas loterii prowadzonej w okręgu rybnickim i mieście Rybniku.
W 1969 i 1970 roku pomnik rozebrano i wywieziono w nieznanym kierunku. Pozostały jedynie nieliczne ślady gruzu. Zwieńczenia pomnika znajdują się w Szkole Podstawowej w Rudach, gdzie objęto je należytą opieką.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz