Kościół pochodzi z drugiej połowy XVII wieku, a zbudowany został przez oo. Augustianów z Olesna. Kościół jest wspomniany w protokole wizytacyjnym z drugiej połowy XVII wieku. Wtedy to jego nazwa brzmiała „Vetero Rosenberg”, a świątynia była pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. W zapisach wizytacyjnych można przeczytać, że ściany w świątyni były barwne.
Będąc w kościele, należy zwrócić uwagę na obraz Matki Bożej, który pochodzi z XVII wieku oraz stacje drogi krzyżowej z XIX wieku o charakterze ludowym. Jest tam też wiele współczesnych obrazów. Podchodząc do ołtarza, zobaczymy płaskorzeźbę przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę. Prezbiterium zdobią dwa obrazy: „Jezu ufam Tobie” oraz portret Jana Pawła II. Na ambonie znajdują się obrazy ewangelistów. Po prawej stronie znajduje się ołtarz boczny z figurą Matki Bożej. Natomiast po lewej stronie drugim ołtarzu bocznym, na którym stoi figura św. Franciszka.
W prezbiterium możemy zobaczyć sklepienie kolebkowe. Kościół ma konstrukcję zrębową, z wieżą konstrukcji słupowej. Zewnętrzne ściany kościoła i dach są podbite gontem. Chór wsparty jest na dwóch słupach. Wieża o ścianach pochyłych, szalowana z nieznacznie nadwieszoną izbicą o ścianach pionowych, nakryta jest ośmiobocznym dachem gontowym. Sześcioboczna wieżyczka ma sygnaturkę, nakryta jest daszkiem gontowym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz