Na początku drugiej połowy XIX wieku w Wielowsi wzniesiono obecnie istniejący kościół. Była to świątynia protestancka, a w ręce chrześcijan przeszła po drugiej wojnie światowej. Świątynię wybudowano na miejscu świątyni o konstrukcji drewnianej, ryglowej, o której wspominają kroniki z końca XVII wieku. Wcześniejszych informacji o kościele na tym terenie brak, choć początki osady sięgają drugiej połowy XIII wieku.
W obrębie placu kościelnego na wydzielonej kamiennym murem działce posadowione są dwa obeliski. Na pierwszym planie od drogi obelisk z nich poświęcony jest najprawdopodobniej mieszkańcom Wielowsi poległym w czasie pierwszej wojny światowej. Napisy na obelisku w języku niemieckim są zatarte i słabo czytelne.
Na drugim planie wyróżnia się najprawdopodobniej kamień pokutny z wyrytym symbolem miecza. Tego typu symbole na tych terenach należą do rzadkości, ale ten głaz z tym symbolem wywołuje właśnie takie skojarzenia. Należy wspomnieć, że krzyże i kamienie pokutne sięgają czasów z przed drugiej połowy XVII wieku, kiedy to były bardzo popularną formą pokuty sprawców czyichś nieszczęść.
│►│ Rajza 91 - lubuskie wyprawy rowerowe
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz