Hotel Lomnitz – siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego i Polskiego Wywiadu Wojskowego. W hotelu do wybuchu III powstania śląskiego w 1921 roku, przebywał Wojciech Korfanty. Warto o tym wspomnieć, ponieważ ożywiał polskiego ducha na Śląsku i ciężko sobie wyobrazić, jak wyglądałaby ta część granicy II Rzeczpospolitej, gdyby nie jego praca oraz ludzi z nim współpracujących. Nic zatem więc dziwnego, że w okresie Powstań Śląskich (lata 1919 – 1921) oraz Plebiscytu na Śląsku (mający miejsce w roku 1921), Lomnitz stał się ostoją polskości na ziemi bytomskiej.
W hotelu Lomnitz istniały dwie, bardzo istotne organizacje, sprzyjające sprawie polskiej: Polski Komisariat Plebiscytowy, kierowany przez Wojciecha Korfantego oraz I Wydział Wywiadu Wywiadowczo-Informacyjnego, którego dowódcą był kapitan Józef Aloizy Gawrych.
Realizacja zadań Polskiego Komisariatu Plebiscytowego była pośrednio wspomagana przez pracę wywiadu, ponieważ dzięki niemu Korfanty wiedział m.in. w jaki sposób Niemcy przemycali broń na terytorium plebiscytu.
W 1945 roku budynek uległ zniszczeniu. Nie wiadomo co było przyczyną tego wydarzenia. Jedna wersja mówi, że spalenia budynku dokonali dywersanci niemieccy pod koniec wojny. Druga zaś, że zniszczenia dokonali Rosjanie tuż po zajęciu miasta. Obecnie przy ulicy Gliwickiej 17 stoi zwykły, niczym nie wyróżniający się budynek, a o dawnej obecności hotelu Lomnitz przypomina pamiątkowa tablica.
źródło: https://www.antryj.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz