Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach (śl. Dynkmal Ślůnskich Powstańcůw) – pomnik upamiętniający trzy wystąpienia zbrojne ludności śląskiej przeciwko władzom niemieckim, mające na celu wywalczenie przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
Kamień węgielny pod budowę pomnika wmurowano 3 maja 1966 roku, w czasie obchodów jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego. Pomnik odsłonięto 1 września 1967 roku. Autorami projektu byli rzeźbiarz prof. Gustaw Zemła i architekt Wojciech Zabłocki. Stalowa konstrukcja została odlana w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Pomnik postawiono na miejscu cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej, których ciała z mogił ekshumowano i przeniesiono do parku Tadeusza Kościuszki.
Pomnik ma formę trzech orlich skrzydeł symbolizujących trzy powstania śląskie z lat 1919–1921. Sfinansowanie budowy tak okazałego pomnika nastręczało problemów ze względu na wysoki koszt. Ówczesny wojewoda gen. Jerzy Ziętek z konsekwencją i cierpliwością zabiegał w stolicy o dofinansowanie tego przedsięwzięcia. W końcu rozmowy doprowadziły do kompromisu. Ostatecznie stanęło na tym, że pomnik został ufundowany przez społeczeństwo Warszawy, jako dar dla społeczeństwa Górnego Śląska. Pomnik jest jednym z symboli Katowic.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz