A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z  #  odznaki 

RUDA ŚLĄSKA - Średniowieczny gródek stożkowy z XIII wieku

Średniowieczny gródek stożkowy z XIII wieku
woj. śląskie, 41-707 Ruda Śląska, ul. Harcmistrza Józefa Pukowca 20
2022.02.06

Średniowieczny gródek stożkowy mieści się na polach pomiędzy Kochłowicami, a Bykowiną. Początki grodu sięgają XIII wieku i jest to najstarszy obiekt historyczny tego typu w Rudzie Śląskiej.

Docierając na miejsce możemy zauważyć charakterystyczny kopiec będący pozostałością drewnianej średniowiecznej warowni. Do końca nie wiadomo jakie było przeznaczenie warowni, gdyż trudno znaleźć jakiekolwiek zapisy na jej temat.

W latach osiemdziesiątych XX wieku, przy realizacji budowy zlokalizowanej w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków, zbadano pod kątem archeologicznym nietypowe wzniesienie. W trakcie wykopalisk odnaleziono wiele artefaktów z czasów średniowiecza, na podstawie których określono istnienie warowni na drugą połowę XIII wieku.

Z ustaleń archeologicznych wynika, że gródek otoczony był dobrze zachowaną do dziś fosą i drewnianą palisadą, której resztki odkryto na północnym zboczu kopca. W najwyższym punkcie stała drewniana wieża mieszkalno-obronna, prawdopodobnie na planie kwadratu. Jej ściany od zewnątrz oblepione były gliną. Odnalezione fragmenty kafli piecowych świadczą, że budynek posiadał ogrzewanie. Poniżej szczytu kopca widoczne jest dawne podgrodzie, na którym jednak archeolodzy nie odkryli śladów zabudowań.


Wizualizacja zabudowań gródka
koncepcja: Grzegorz Nawrat, wykonał: Marcin Król

W 1467 roku teren wokół gródka nabył od Stanisława Rudzkiego chłop Paweł Liatawa z Kochłowic. W dokumencie sprzedaży pada określenie: „fortberczisko u kopcza Kochlowskeho wedle stawu mlynskeho”. Wynika z tego, że w tym czasie warownia już nie funkcjonowała, a u jej podnóża był staw młyński. Młyn, zwany przez wieki „Młynem Budnego”, istniał do początków XX wieku.

źródło: na podstawie opracowania Przemysława Noperlika


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz